Tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilen sorulara cevaplar


Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Tüp bebek tedavisi hakkında bilinmeyenler ve en çok merak edilenler.

Transfer yapılacak embriyo sayısı ne kadar olmalıdır?

Tüp bebek  tedavisi sırasında embriyo transferlerinde sıkça karşılaşılan çoğul gebelik riski annenin ve bebeklerin sağlığını tehlikeye  sokar. Bu nedenle  tüp bebek  tedavisinde aynı anda birden fazla embriyonun transfer edilmesi yasaklanmıştır. Ancak transfer  sayısı 35 yaşına kadar ilk iki uygulamada bir, üç ve daha sonraki uygulamalarda iki embriyo transferi  yapılabilir. 35 yaşını aşmış tüm hastalarda ise en çok iki transfer yapılabilir.

Embriyo transferinden sonra hasta ne kadar dinlenmeli?

Uygulamadan sonra ki 10 dakikalık dinlenme süreci gebelik olasılığını artırmaktadır.

Transferden  sonra ki gün hasta normal hayatına dönebilir. Ancak spor ve ağır işlerden kaçınmalıdır.Tüp bebek  tedavisi sırasında tüm tedavi boyunca hasta her zaman dikkatli olmalıdır.

Embriyo transferinden sonra ilaç kullanmak gerekir mi?

Transferden sonra olması beklenen gebelik ihtimalinin gerçekleşmesine yardımcı olmak için hormonal  ilaçlar hastaya takviye edilir. Hormon içerikli ilaçlar vajinal yoldan kullanılır.

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Tüp bebek  sırasında transfer gerçekleştikten sonra ki 10 – 14. Günlerde kan testi ile gebeliğin olup olmadığına bakılır. Bu  testten sonra ultrasonografik uygulaması ile gebelik kesesi gözlemlenir.

Tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik olabilir mi?

Tüp bebek  tedavisinden sonra dış gebelik olasılığının %2 gibi düşük bir oranda gerçekleşme ihtimali  vardır.

Tüp bebek tedavisinden sonra çoğul gebelik riski ne kadardır?

Doğal yollarla gebe kalan hastalar da çoğul gebelik riski %1 olurken yardımcı tedavilerle gebelikler  de %24 civarlarına kadar çıkabiliyor.Tüp bebek  tedavisinde embryo sayısı kısıtlanmış olsa da çoğul gebelik riski her zaman vardır.

Tüp bebek tedavisi kaç defa uygulanabilir?

Tedavilerin arasından en az 2 ay geçtiği takdirde aile bebek sahibi olana kadar tedavi uygulanabilir.İkinci ve üçüncü tüp bebek denemesi hastanın mali gücü ve motivasyonu ile doğru orantılıdır.Yapılan araştırmalar en iyi sonuçların ikinci ve üçüncü  tüp bebek  denemelerinde elde edildiğini göstermiştir.

Tüp bebek tedavisi ile anormal bebek doğma riski fazla mıdır?

Normal yollarla doğan bebeklerden fazla değildir. Tüm gebelikler de anormal doğma riski %3 ten fazla  değildir. Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde de herhangi bir artış saptanmamıştır.

İleri yaş hastalar için başarıyı artırmak amaçlı bir uygulama var mıdır?

Anne adaylarının yaşı ilerledikçe yumurtanın çevresinde zona denilen tabaka kalınlaşarak embriyonun  rahimle birleşmesini engeller. Ancak pencere açılması için kullanılan lazer tedavisi gebelik oranı  yüksek düzeyde artırılır. Bu lazer yöntemi 35 ve daha üst yaşlarda gebelik gerçekleşmiştir.

Tüp bebek tedavisi ile bebeğin cinsiyeti seçilebilir mi?

Yumurtayı döllemek için kullanılan spermdeki seks kromozomu ile bebeğin cinsiyeti belirlenir.  Döllenmiş olan embriyolara biyopsi yapılarak bebeğin cinsiyeti belirlenir. Ancak bu yöntem sadece  cinsiyete dayalı genetik hastalık riski taşıyan çiftlerde riski ortadan kaldırmak için uygulanabilir.

Embriyo dondurma işlemi nedir?

Anneye yeterli miktarda transfer uygulandıktan sonra artan embriyolar dondurularak saklanır.Daha sonra istenirse ikinci ve üçüncü tüp bebek denemeleri sırasında kullanılır ve bir çok aşama atlanarak direk transfer işlemi geçekleşir.

Menide spermi olmayan hastalar çocuk sahibi olur mu?

Meni de sperm hücresi bulunmayan hastalarda çoğalma yani üreme kanallarından ya da  yumurtalıklardan sperm toplanarak  mikroenjeksiyon  uygulanır.

Hangi çiftlerin  mikroenjeksiyona ihtiyacı vardır?

Ağır erkek kısırlığı ile karşı karşıya olunan erkek hastalar da mikroenjeksiyon uygulanır. Menisinde  sperm bulunmayan erkeklerde bazı işlemler sonucu elde edilen spermler kadın hastadan alınan  yumurtalara enjekte edilir ve ailelerin çocuk sahibi olmaları sağlanır.

Kaynak: Prof.Dr.Bülent TIRAŞ